aneb Trahit sua quemque voluptas.


Severus okamžitě vdechl známý pach ohnivé whiskey. Stál před Prasečí hlavou. Severus nebyl nějaký piják, ale zoufalé časy volaly po zoufalých řešeních. Častokrát do sebe hodil trochu ogdenské starorežné, jen aby přežil den.

Nebylo snadné sledovat turnaj Tří kouzelníků, budit se a učit hlučné děti, které se ve skutečnosti učit nechtějí, nebezpečný předmět, lehat si s bolícím znamením zla, muset vstávat a jít někam, být stále na hraně a ostražitý, bát se o svůj život. Samozřejmě to nebyla nejzdravější metoda, jak se s tím poprat, ale neopíjel se pravidelně. Dal si sotva tolik, aby se trochu uvolnil, a zůstal při tom zcela střízlivý.

Ze všech těch dob bych se nejraději opil zrovna teď, pomyslel si Severus. Láhev ohnivé whiskey a nevěděl bych, kde je nalevo a kde napravo. A už vůbec bych nevěděl, že mi rozkazuje někdo, kdo má pravděpodobně nižší vzdělání a menší autoritu než já.

„Voní to dobře, že?" Mering se na Severuse široce usmál a ten se okamžitě podíval na své bosé nohy a začichal. Nenechá Meringa myslet si, že něco chce nebo potřebuje - Mering by to jen použil proti němu, což znamená, že by ho tím dráždil a Severus to věděl.

„Jistě, sem jdeme nejdřív - potřebuju něco do žaludku, jestli mám celý den běhat po Prasinkách." Mering vyrazil ke dveřím. „Jdi tři kroky za mnou a ani nepřemýšlej o útěku. Mám oči i vzadu."

Samozřejmě, že máš, pomyslel si Severus suše. Naschvál šel čtyři kroky za Meringem. Pro Meringa to bylo dostatečně triviální, než aby si toho všiml, nebo než aby ho to zajímalo, a pro Severuse to byl způsob, jak mít stále kontrolu. Děsil se vstupu do hospody, kde bude obklopený lidmi, kteří velmi dobře vědí, kým byl. Jako mistr lektvarů v Bradavicích byl svým vlastním pánem a dával přednost sklepení před společností lidí, ale ne že by si neužíval občasné návštěvy v nedaleké vesničce. Lidé v Prasinkách budou vědět, že je bývalým bradavickým mistrem lektvarů, bývalým smrtijedem proměněným v otroka.

Nedej na sobě znát ponížení - jednej, jako bys tu byl kvůli nějaké bradavické záležitosti nebo kvůli odpočinku.

Věděl, proč ho Mering chtěl vzít do Prasinek. Věděl to od chvíle, kdy mu to Mering řekl. Mering ho chtěl otestovat a zjistit, jestli je Severus připravený na „další krok", aby zjistil, jestli si Severus zvyká na svou roli otroka. Severus si nebyl jistý, co chce, aby si Mering myslel - kdyby si Mering myslel „ne, není připravený,", tak by Severus čelil více trestům a možnost jeho prodeje u Hendersona, což je pravděpodobně ta nejlepší věc, která ho potká, jestli mu někdo brzo nepomůže, by značně klesla. Ale aby Mering uvěřil, že je zlomený, musel by se podrobit příkazům na veřejnosti, dál se dívat na svá chodidla… z toho Severus nebyl příliš nadšený. Pro něj to byl znak porážky.

Je to znak kontroly, připomněl si a pečlivě se vyhnul ostrému kamenu na špinavé cestě. Stále to mám pod kontrolou, manipuluji Meringem. Zjistil, že si to musí připomínat více než často, což moc neoceňoval. Protože jak přesně manipuluje s Meringem zrovna teď? Předtím klamal Meringa, aby si myslel, že je zlomený, ale teď? Poslouchá ho na slovo, pokud nepočítáte ten incident s patrony. Zlomený znamená vytrénovaný poslouchat…

„Budeš klečet vedle mojí židle tak, abys nepřekážel, rozumíš? Pamatuješ si to kouzlo, co jsem ti slíbil? Jámu plnou skleněných střepů?" zeptal se Mering před Prasečí hlavou.

Severus kývl a zamumlal „ano, pane". Věděl, že doufat v židli by bylo zbytečné. Ne že by mu to doopravdy vadilo. Styděl se to přiznat - dokonce i sám sobě - ale cítil se šťastný, že ho Mering bere do baru. Napůl čekal, že bude přivázaný před ním jako nějaké zvíře.

Potlačil nutkání upravit si obojek kolem krku. Kvůli střihu hábitu byl obojek viditelný pro každého, kdo se na něj chtěl podívat. Všiml si, že mnoho lidí, kteří procházeli po ulici, ve skutečnosti zírali. Ale rychle se otočili pryč, když si všimli Severusova ostrého pohledu.

A samozřejmě tě ten muž chce ještě víc vyděsit. Severus nebyl idiot. Znal důvod, proč po něm Mering pořád metá nadávky. Čím míň si o sobě Severus bude myslet, tím pravděpodobněji poslechne. Severus to uspokojení Meringovi nedopřeje. Je smůla, že následky neposlušnosti jsou tak tvrdé.

Mering se posadil na barovou stoličku a začal se lenivě bavit s mužem sedícím vedle něj. Severus jim nevěnoval pozornost a klekl si na dřevěnou podlahu.

Zastírej. Život může být mnohem přežitelnější, když si nejsi vědomý toho, kde jsi. Přistihl se, že si přeje, aby byla sobota - kdyby byla sobota, kdy měli bradavičtí studenti povolené návštěvy Prasinek, jistě by některý ze zmijozelských studentů proklel Meringa za jeho k chování k jejich vedoucímu koleje. Nebo Nebelvír. Přestože všichni Nebelvíři Severuse nenávidí, pokusili by se o nějaký statečný čin, který by Severusovi buď pomohl utéct, nebo by pro něj všechno ještě zhoršil. Mrzimor by utekl a probrečel by celou cestu do Bradavic v honbě za Minervou, která by v okamžiku udělala něco, aby mu pomohla… Severus nemohl uvěřit, že fantazíruje o tom, že ho studenti uvidí v takové žalostné pozici, ale začínal pociťovat beznaděj. Už to byl týden - uskutečnit plán nějakou dobu trvalo, jak ze zkušenosti věděl, ale sedm dnů bylo trochu moc.

„Severus Snape?" Muž za barem ohromeně zalapal po dechu.

Při zaslechnutí svého jména poprvé od té doby, co ho odvedlo ministerstvo, Severus vzhlédl z klína. „Ano, pane?" zeptal se, vědomý si Meringových zkušených očí, které ho pozorovaly.

Dostaňte mě odtud, zíral na muže za pultem. Jak se jmenoval… Jerry něco. Před lety měl syna ve Zmijozelu a obával se o jeho známku ve formulích. Severus s ním měl mnoho dlouhých rozhovorů, protože byl ředitelem jeho koleje.

„Vy jste… slyšel jsem zprávy, ale myslel jsem, že je to jen další z výmyslů Rity Holoubkový!" prohlásil a jeho oči se dívaly spíš na Severusovo tetování na čele než do jeho očí.

Podívej se mi do očí! chtělo se Severusovi řvát. Byl schopný poslat očima zprávu, když chtěl. Jeden pohled a vy byste věděli, co chtěl.

„To jste si myslel špatně, pane," řekl Severus a stočil oči zpět do klína. Jen být vždycky na té bezpečné straně.

Muž zavrtěl hlavou. „Takže je to pravda? Byl jste smrtijed?"

Merline… Severus pokukoval po Meringovi, který vypadal, že je na Severusovu odpověď stejně zvědavý, jako muž za barem. Neposkytoval mu žádné vodítko, co říct. „Na krátký čas jsem sloužil Temnému pánovi, než jsem přišel k rozumu a udělal vše pro to, abych ho porazil." Odmlčel se a uvažoval, kolik informací prozradit. Víc bude v tomto případě užitečnější než míň. „Krátce před smrtí Jamese a Lily Potterových jsem přišel k Albusovi Brumbálovi a zeptal se, co bych mohl udělat, abych pomohl straně dobra."

„Avšak neexistuje nic, čím by se mohl vykoupit po dvou letech oddané služby Temnému pánovi." Mering zavrtěl hlavou. „Dokážete si představit ty životy, které vzal za dva roky? Ty životy, které zničil?"

„Nikoho jsem nezranil," zamumlal Severus, protože věděl, že cokoli proti Meringovi řekne, skončí jenom potrestáním. Skutečně nezranil tak moc lidí, když doopravdy pracoval pro Temného pána. To věděl. Připojil se jenom proto, aby ze své mysli dostal Lily, aby se soustředil na něco jiného než na lásku - na temná umění. Když to udělal, věděl, že je to chyba.

„Ehm… chtěl byste si objednat, pane?" Jerryho pozornost se přesunula k Meringovi, který začínal vypadat netrpělivě.

Když si Mering objednal, co mělo být jídlo pro něj a ne pro Severuse, Severus vzdorovitě zíral na kohokoli, kdo se na něj odvážil podívat. Mohl klečet na podlaze, ale nebylo na co zírat. Většina lidí se při jeho drsném pohledu začala odvracet.

Mering položil misku vody na podlahu vedle Severuse. „Vypij to - vypadáš hrozně."

Když Severus udělal misku z rukou a začal pít chladnou, čistou vodu, zastíral svou mysl. Kdyby mohl jen existovat a nebýt tu, ne ve skutečnosti, pak by možná všechno mohlo být v pořádku.

10.03.2012 15:03:26
yellow
2
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
VAROVÁNÍ: Povídky na této stránce obsahují sexuální scény nepřístupné osobám mladším 18 let. V případě, že vám je méně než 18 let, opusťte prosím tyto stránky. Stejně učiňte, vadí-li vám párování muž/muž.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one